تبلیغات
الکترونیک-میکروکنترلر-روباتیک - مقاومت الکتریکی
 
الکترونیک-میکروکنترلر-روباتیک
دنیای شگفت انگیز الکترونیک
درباره وبلاگ


به نام خداوندی که انسان را آفرید تا نشانه ای از خودش باشد در روی زمین و به اوحکمت آموخت تا دستگیر همدیگر باشند و به کمال برسند.
باسلام به شما جویندگان راه علم و حقیقت
مدتی بود که به فکر راه اندازی وبلاگی در مورد برق (الکترونیک) بودم که فرصتی پیش آمد تا با همکاری دوست عزیزم این وبلاگ رو راه اندازی کنیم،در اینجا قصد داریم با عنایت خدا مطالبی که مورد نیاز عاشقان و دوست داران به رشته برق (الکترونیک) است رو ارائه کنیم.نظرات شما درموردمطالب مارابه هرچه بهترکردن وبلاگ کمک میکند.
***ما جوانان به یاری خدا ایران اسلامی را خواهیم ساخت،می شود،می توانیم***

مدیر وبلاگ : Electronics
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را چگونه ارزیابی میکنید؟
شنبه 3 دی 1390 :: نویسنده : Electronics
رسانای الكتریكی (هادی)

به هر ماده ای كه بتواند جریان الكتریكی را از خود عبور دهد رسانای الكتریكی یا هادی الكتریك (هدایت كننده جریان الكتریكی ) گویند مانند فلزات و به هر ماده كه نتواند جریان الكتریكی را از خود عبور دهد نارسانا یا غیرهادی گویند مانند پلاستیك ، چرم ، كاغذ وغیره

 مقاومت چیست

 مقاومت  جسم هادی دو سری است كه در برابر عبور جریان مقاومت می‌كند و ولتاژ دو سر آن متناسب با جریان عبوری از آن می‌باشد
هر هادی الكتریكی در برابر عبور جریان مقداری مقاومت از خود نشان میدهد این مقاومت باعث میشود كه جریان عبوری از هادی محدود شود با كم و زیاد كردن مقاومت موجود در مسیر یك مدار میتوان           جریان كل مدار را كنترل كرد .

مقدار مقاومت

مقدار مقاومت هادیها بستگی به جنس هادی و طول آن وسطح مقطع آن  دارد كه آن را بر حسب اهم می سنجند R=ρL/A که  ρ  نشان دهنده جنس هادی و L  طول و A  سطح مقطع می باشد.

    نمایش مقاومت

    در الكترونیك مقاومت را با حرف R (ابتدای كلمه Resistor) نمایش می‌دهند. مقدار ولتاژ دو سر یك مقاومت تنها به مقدار جریان عبوری بستگی دارد. قانون اهم بیانگر این وابستگی می‌باشد:

 R=V/I واحد اندازه گیری مقاومت اهم Ω می‌باشدوهمچنین واحدهای بزرکتری مثل کیلواهم ومگا اهم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.  
 تعریف اهم

  یك اهم عبارتست از مقدار مقاومتی كه اگر به دو سریك منبع ولتاژ یك ولتی وصل شود جریان یك آمپر از آن عبور كند (طبق قانون اهم)

 کاربردهای مقاومت سیمی
یكی از كارهایی كه مقاومت انجام می دهد  این است  كه مقداری از جریان را تبدیل به گرما می کند در بعضی جاها ما عمداً برای تولید گرما از مقاومت استفاده میكنیم مثل مقاومت تنگستن لامپ یا سیم مقاومت داری كه در سماورهای برقی یا بخاری برقی ها استفاده میكنیم كه به آن المنت هم می گویند.
در این جور مواقع كه گرما كار مورد نیاز ما را انجام می دهد می گوییم دستگاه انرژی الكتریكی را مصرف كرده اما هر وقت كه این گرما را لازم نداشته باشیم می گوییم مقاومت سیم مقداری انرژی الكتریكی رو تلف كرده مثل گرمایی كه در سیمهای انتقال انرژی (سیمهای رابط ) تولید می شود .

شكل ظاهری مقاومتها
مقاومت ممكن است چندین حلقه سیم مسی نازك كه به دور هسته ای پیچیده شده است باشد ، و یا از مواد نیمه رسانا مانند كربن ساخته شده باشد. مواد نیمه رسانا نسبت به رساناها مقاومت بیشتری در برابر عبور جریان از خود نشان میدهند. مقاومتها به اشكال و اندازه های مختلفی ساخته میشوند كه رایجترین آنها ، مقاومتهای رنگی هستند كه از آنها در جریانهای پایین استفاده میشود و در جریانهای بالا معمولا از مقاومتهای سرامیكی یا آجری استفاده میشود كه نسبت به مقاومتهای رنگی حجم بیشتری دارند .

 

مقاومت اهمی: به مقاومتی گفته می شود که نسبت ولتاژ اعمال شده، به جریان گرفته شده از آن یک مقدار ثابت باقی بماند یعنی:    R=V/I=ثابت

به بیانی نمودار تغییرات ولتاژ به جریان این مقاومت خطی باشد. آنگاه به این گونه مقاومت ها، مقاومت های اهمی می گویند.

شکل الف: منحنی تغییرات (V-I) قطعات اهمی است.

شکل ب: منعنی تغییرات (V-I) یک دیود نیمه رسانا است که نمونه یک قطعه غیر اهمی می باشد.

 

                         الف                                                           ب

 موارد استفاده از مقاومت اهمی در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی

الف: محدود کردن جریان (کنترل جریان) و تقسیم ولتاژ در نقاط مختلف مدار.

ب: ایجاد حرارت

ج: تطبیق و همسنگ نمودن مقاومت ورودی و خروجی در مدارهای الکترونیکی

د: تطابق ولتاژ بین دو طبقه در تقویت کننده ها

و: تعین پهنای باند و فرکانس قطع در تقویت کننده ها، فیلترها و موارد مشابه

انواع مقاومت های اهمی

۱- مقاومت های ثابت

       مخلوط کربن(لایه کربن)        لایه ای(لایه فلز- لایه اکسید فلز)           سیمی(لایه اکسید فلز)

۲- مقاومت های متغیر (قابل تنظیم)

      ولوم            پتانسیومتر             رئوستا            جعبه ی مقاومت

3ـ مقاومت های متغییر (وابسته)     -  تابع عوامل فیزیکی (محیطی مثل دما، نور و ...)

وابسته به حرارت         وابسته به نور            وابسته به ولتاژ VDR   

۱- مقاومت های ثابت

  مقاومت کربنی: کربن با عبور جریان از خود مقاومت نشان می دهد بنابر این در ساخت این مقاومت از ترکیب پودر کربن (گرافیت)+صمغ+مواد مقاوم(که در اثر حرارت وفشار به شکل دلخواه درمی آید) 

مقدار مقاومت=گرافیت/دیگر مواد

   مزیتهای این نوع مقاومت ارزانی وکوچکی وامکان ساخت تا100مگااهم  وعیوب آن داشتن ضریب حرارتی بالا وتولید اغتشاش زیاد وثبات کم

  مقاومت لایه ای: ابتدا روی میلهای از سرامیک شیارهایی حلزونی ایجاد می کنند وبعد روی آن لایه نازکی از کربن یا فلز ویا اکسید فلز رسوب می دهند که نوع کربنی ضریب حرارت     ونویز  کمی دارد وارزان است ونوع فلزی آن قیمتش بالاست

  مقاومت سیمی:سیم مقامت داری از جنس آلیاژ(نیکل-مس-...)را بر روی استوانه ای سرامیکی می پیچند وآن را در یک محفظه سیمانی با مقطع مربع یا مستطیل قرار می دهند وبه مقاومت         آجری معروفند وبرای توانهای بالای 2 وات استفاده می شودبه عنوان کاهش دهنده ولتاژدر تلویزیونهای لامپی استفاده می شدوگاهی به عنوان مقاومت فیوزی (محافظتی) استفاده می شود زیرا اگر  جریان زیادی از آن عبور دهیم سیم داخلی آن مانند مقاومت می سوزد مزیت آن این است که به هنگام سوختن شعله ور نشده وکاملا قطع می گردد وعیب آن داشتن خاصیت خود القاییست که با پیچیدن سیم به صورت دولایی(فیلار)وسیمهای رفت وبرگشت وایجاد جریانهای مساوی مخالف تا حد زیاد خاصیت خود القایی آن را کم می کنند 

   نکته:مقاومتهای کربنی و لایه ای پس از سوختن مقدار مقاومتشان افزایش می یابد وما از این راه می فهمیم مقاومت معیوب است

مقاومت هایی هستند که مقدار آن ها ثابت بوده و تابع عواملی چون گرما، فرکانس، میدان مغناطیسی، نور، رطوبت و ... نباشند و آن ها را با نماد   یا   مشخص می کنند.

مشخصه های یک مقاومت ثابت عبارتند از:

الف: مقدار اهم مقاومت: از مهمترین مشخصه مقاومت بوده که یا عدد اهم، بر روی آن نوشته شده و یا به صورت نوارهای رنگی مقدار گذاری شده اند. (که طریقه خواندن این مقاومت های رنگی را در 1ـ4 خواهیم گفت)

ب: خطا یا تلورانس : از آنجا که وسیله ای با دقت صفر و بدون خطا وجود ندارد، در حین فرایند تولید مقاومت، به طور ناخواسته به مقاومت مورد نظر مقداری اضافه یا کم خواهد شد که البته این مقدار با نظارت بیشتر و با استفاده از دستگاه های دقیقتر کمتر می شود. لذا شرکت سازنده، موظف است این بازده تغییرات را به مصرف کننده های مقاومت معرفی کند که به تلورانس مقاومت معروف است. مثلا مقاومت های 100 اهمی با تلورانس 10% ممکن است بین 90 و 110 اهم باشند.

ج: تحمل حرارتی: به بیشترین دمایی که مقاومت های غیر سیمی در حین کار می توانند تحمل کند قبل از آنکه تغییر ماهیت بدهند، تحمل حرارتی گویند و در حدود 100 تا 150 درجه سانتیگراد است.

د: بیشترین توان مصرفی: به بیشترین توانی که مقاومت می تواند در مقابل عبور جریان و تحمل ولتاژ از خود نشان دهد، قبل از آنکه بسوزد، ماکزیمم توان مقاومت گویند و از رابطه P=IV یا P=RI2 محاسبه می شود. هر مقاوتی یک مقدار مشخصی از توان مصرفی را تحمل می کند. رایج ترین توان های یک مقاومت ساخته شده به صورت 16/1 و 8/1 و 4/1 و 2/1 و 1 و 2 و 3 و  5 وات هستند که معمولا از روی ابعاد فیزیکی آن قابل تشخیص می باشند.

هـ: بیشینه افت ولتاژ DC: در مقاومت های با اهم بالا، بیشترین افت ولتاژ DC مجاز از مهمترین عوامل مربوط به مقاومت محسوب می شود. بطور مثال اگر بخواهیم افت ولتاژ DC مجاز یک مقاومت 1 مگا اهمی و 1 وات را بدست آوریم از رابطه ی  P=V2/R  معلوم می شود که این توان با ولتاژ 1000 ولت محقق می شود که در عمل چنین ولتاژی را نمی توان به مقاومت اعمال کرد. چون ممکن است با میدان الکتریکی ایجاد شده دو سر مقاومت جرقه بزند که برای رفع این مشکل باید اندازه چنین مقاومتی را بزرگ درست کنند تا تحمل چنین اختلاف پتانسیلی را داشته باشد.

 

و: ضریب حرارتی محیطی: به تأثیر گرمای محیط بر مقدار اهم مقاومت ضریب حرارتی محیطی می گویند. هر قدر این ضریب کمتر باشد بیانگر آن است که دمای محیط کمتر روی مقاومت تأثیر می گذارد. ضریب حرارتی می تواند مثبت یا منفی باشد. به طور مثال این تغییر اهم می تواند در هنگام لحیم کاری صورت بگیرد که از اهمیت بالایی برخوردار است.

ز: بیشینه بسامد کار: به بیشترین فرکانسی که مقاومت می تواند در هنگام کار با منبع تغذیه متناوب تحمل کند، قبل از آنکه ساختار مقاومتی آن فرو بریزد و خواص غیر از مقاومت به خود بگیرد، بیشینه بسامد کار مقاومت گویند.


نوع مطلب : نیمه هادی ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 6 اردیبهشت 1398 11:31 ب.ظ
スーパーコピー腕時計ブランド専売店
جمعه 6 اردیبهشت 1398 11:30 ب.ظ
バリー,グッチ,セリーヌ,フェンディ,ゴヤール,スーパーコピーブランド,バッグ 財布,,時計 販売 ... 東京都中央
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 10:12 ق.ظ
ブランドコピーN級品通販専門店.
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 10:12 ق.ظ
コピー小物ブランド偽物N級品激安販売専門店!
جمعه 30 فروردین 1398 11:02 ق.ظ
ブルガリ コピー 時計スーパーコピーも多彩な品揃えでお待ちしています。スーパーコピー,ブランドコピー
شنبه 17 فروردین 1398 07:53 ب.ظ
ロレックススーパーコピー時計(N級品)通販優良専門店!
شنبه 13 آبان 1396 05:30 ب.ظ
این پایان دادن به روز من است، اما قبل از پایان من خواندن این پست فوق العاده برای بهبود تجربه من است.
شنبه 25 شهریور 1396 06:34 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought
I might check things out. I like what I see so now i'm following
you. Look forward to exploring your web page again.
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:10 ق.ظ
My brother recommended I might like this website.
He was totally right. This publish truly made my day. You can not imagine
simply how a lot time I had spent for this info!
Thank you!
یکشنبه 12 شهریور 1396 11:03 ب.ظ
Very nice article, totally what I was looking for.
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:47 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much
about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with a few pics to drive the message
home a bit, but other than that, this is great blog.
A fantastic read. I will certainly be back.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:40 ب.ظ
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you
if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look
forward to new updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پخش زنده حرم