تبلیغات
الکترونیک-میکروکنترلر-روباتیک - خازن و سلف
 
الکترونیک-میکروکنترلر-روباتیک
دنیای شگفت انگیز الکترونیک
درباره وبلاگ


به نام خداوندی که انسان را آفرید تا نشانه ای از خودش باشد در روی زمین و به اوحکمت آموخت تا دستگیر همدیگر باشند و به کمال برسند.
باسلام به شما جویندگان راه علم و حقیقت
مدتی بود که به فکر راه اندازی وبلاگی در مورد برق (الکترونیک) بودم که فرصتی پیش آمد تا با همکاری دوست عزیزم این وبلاگ رو راه اندازی کنیم،در اینجا قصد داریم با عنایت خدا مطالبی که مورد نیاز عاشقان و دوست داران به رشته برق (الکترونیک) است رو ارائه کنیم.نظرات شما درموردمطالب مارابه هرچه بهترکردن وبلاگ کمک میکند.
***ما جوانان به یاری خدا ایران اسلامی را خواهیم ساخت،می شود،می توانیم***

مدیر وبلاگ : Electronics
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را چگونه ارزیابی میکنید؟
شنبه 3 دی 1390 :: نویسنده : Electronics
-

خازن المانی است که انرژی الکنریکی را در خود ذخیره می کند و ساختمان آن از دو قسمت تشکیل شده است.

الف)صفحات هادی: که به آن جوشن نیز می گویند. معمولا از ورقه های نازک از جنس آلومینیوم، روی یا نقره ساخته می شوند.

ب)عایق بین صفحات هادی: که به آن دی الکتریک نیز گفته می شود.معمولا خازن ها از نظر نوع دی الکتریک به کار رفته در ساختمان آنها نام گذاری و تقسیم بندی می شوند.

شکل زیر انواع قرار گرفتن صفحات هادی مقابل یکدیگر و شکل خازن را نشان می دهد.

 

مشخصات خازن:

 • ظرفیت خازن
 • ولتاژ کار ماکزیمم
 • ضریب حرارتی خازن
 • حداکثر فرکانس کار
 • ضریب تلفات خازن

ظرفیت خازن:نسبت بار الکتریکی ذخیره شده در خازن به ولتاژ آن را ظرفیت خازن می نامند و رابطه   بیانگر آن است که مقدار ظرفیت خازن فقط به مشخصات فیزیکی از قبیل اندازه و فاصله صفحات و جنس دی الکتریک وابسته بوده و بر حسب فاراد(F) بیان می شود.

ولتاژ کار ماکزیمم: این ولتاژ که معمولا روی بدنه خازن به همراه ظرفیت خازن نوشته می شود، ولتاژی است که به دو سر خازن اعمال می شود بدون اینکه دی الکتریک میان صفحات یونیزه شود و بطوری که خازن بتواند در شرایط عادی کار کند که مقدار آن به فاصله صفحات و جنس دی الکتریک وابسته است.

از طرفی به مقدار ولتاژ ماکزیمم که به ضخامت دی ا لکتریک و جنس آن بستگی دارد استحکام دی الکتریک نیز گفته می شود.

معمولا استحکام دی الکتریک را بر حسب ولت بر میکرومتر بیان می کنند. جدول زیر ضریب ثابت دی الکتریک و استحکام چند عایق دی الکتریک مشخص شده است.

نوع عایق

K(ضریب دی الکتریک)

استحکام دی الکتریک(V/um)

هوا 1 3
پارافین

2.2-2

30-15
کاغذ خشک 3.5-2.3 9-6
فیبر 5-3.5 11-4
شیشه 10-5.5 10-4
میکا 8-5.5 80

 ضریب حرارتی:وابستگی ظرفیت خازن به حرارت را ضریب حرارتی خازن می گویند.

حداکثر فرکانس کار:از آنجا که خازن در مدارهای متناوب از خود مقاومت ظاهری نشان می دهد(که آن را با xc  معرفی می کنند) این مقاومت ظاهری با فرکانس را بطه عکس دارد. 

 

 در نتیجه تا جایی که با افزایش فرکانس این امپدانس روند کاهشی داشته باشد خازن درست کار می کند ولی از یک فرکانس مشخص به بالا تغییر خاصیت می دهد،به این حد فرکانسی، حداکثر فرکانس کار خازن می گویند.

ضریب تلفات خازن:ضریب تلفات خازن به صورت رابطه زیر تعریف می شود 

   

R مقاومت اهمی صفحات خازن، C ظرفیت آن و f فرکانس منبع است.             

انواع خازن ها

 • خازن ثابت

بدون قطبیت 

دارای قطبیت(الکترولیتی)  

خازن متغییر

خازن های بدون قطبیت:این خازن ها در انواع مختلف

خازن های کاغذی

خازن های سرامیکی

خازن های عدسی

خازن تانتالیومی

خازن میکا

خازن روغنی

وغیره می باشد.

خازن های کاغذی: دی الکتریک این نوع خازن ها از یک صفحه نازک کاغذ متخلخل تشکیل شده است که یک دی الکتریک مناسب درون آ ن تزریق می شود. جوشن های این نوع خازن نیز معمولا از جنس آلومینیوم است.این خازن ها دارای ابعاد فیزیکی بزرگی بوده و غالبا دارای ولتاژ کار بالایی می باشند.

خازن های سرامیکی:این نوع خازن ها معمولا دارای روکش سرامیکی می باشند و در ولتاژهای بالا کار می کنند و همچنین در مدار های با فرکانس زیاد از این نوع خازن ها استفاده می نمایند.ظرفیت این خازن ها معمولا بین 100PF تا 0.1uF می باشند.

شکل زیر نمونه هایی از خازن های بدون قطبیت را نشان می دهد.

  

 

خازن های دارای قطبیت(الکترولیتی): در میان خازن ها بیشترین ظرفیت را خازن های الکترولیتی دارند.ظرفیت زیاد این خازن ها، ناشی از به کار بردن یک لایه دی الکتریک نازک به ضخامت تقریبی یک نانومتر است.چنین لایه ای عملا به وسیله اکسیداسیون آندی یک فلز مناسب تهیه شده و میان صفحات خازن قرار می گیرد و به خاطر همین ضخامت کم لایه دی الکتریک و نزدیک شدن صفحات خازن به یکدیگر، دارای ولتاژ کار کمی می باشد.

خازن های الکترولیتی اکثرا قطبی بوده و دارای کاتد و آند هستند بنابراین هنگام استفاده از آن، پایه های خازن اشتباه وصل نشود. در غیر این صورت واکنش های الکتروشیمیایی درون خازن اتفاق می افتد که باعث معیوب شدن می گردد.

شکل زیر نمونه هایی از خازن دی الکتریک را نشان می دهد.

خازن های الکترولیتی با توجه به مواد دی الکتریک در انواع مختلف ساخته می شوند که هر کدام با توجه به مواد به کار برده شده در آنها دارای مشخصات خاصی هستند.

خازن های متغیر: با تغیر سه عامل می توان ظرفیت خازن را تغیر داد.

فاصله صفحات

سطح مقطع صفحات

نوع دی الکتریک

رایج ترین روش ساخت خازن های متغیر، تغیر سطح مقطع صفحات است.شکل زیر یک نمونه خازن متغیر را نشان می دهد که شامل یک دسته صفحه ثابت و متحرک می باشدکه تمام صفحات متغیر به محور چرخان متصل می باشد و با چرخاندن محور می توان صفحات متحرک را درون صفحات ثابت قرار داد و بدین ترتیب سطح موثر صفحات خازن و ظرفیت آن را افزایش داد. ماکزیمم چرخش محور در خازن های متغیر 180 درجه است.

روش دیگری که جهت ساخت خازن متغیر از آن استفاده می شود و بیشتر در سنسورهای خیلی حساس کاربرد دارد روش تغیر دی الکتریک است.به عنوان مثال در سنسور های حساس به گاز شیمیایی و یا دود حاصل از آتش سوزی که باعث تغیر ظرفیت خازن شده و فرمان به صدا در آمدن آژیر خطر و یا فرمان عملیاتی را به سیستم ها می دهند. 

نحوه خواندن مقدار ظرفیت خازن:

امروزه سازندگان مختلف، روی خازن های ساخته شده ظرفیت آنرا می نویسند و فقط روی بعضی از خازن ها مثل خازن عدسی، به جای نوشتن مستقیم ظرفیت یک عدد سه رقمی را ذکر می کنند. که اگر دو رقم اول را در کنار هم بنویسیم و به مقدار عدد سوم (عدد سمت راست) در جلوی آن ، صفر قرار دهیم، عدد بدست آمده ظرفیت خازن بر حسب پیکو فاراد(PF) می باشد . به عنوان مثال اگر بر روی خازنی عدد 473 نوشته شده باشد ظرفیت آن برابر است با C=47000PF یعنی ظرفیت این خازن 0.047uF است.

و چنانچه بر روی بعضی از خازن ها نوار های رنگی کشیده شده باشد می توانیم از روش خواندن مقاومت های رنگی استفاده نماییم ولی عدد حاصل بر حسب پیکو فاراد خوانده می شود.(که این روش جهت کدگذاری خازن ها دیگر رایج نیست) 

در برد گوشی ها خازن های الکترولیت به شکل مستطیل که یک طرف آن نوار دارد و عموما به رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی و یا مشکی دیده می شوند .            
خازن های الکترولیت روی برد گوشیو خازن های غیر الکترولیت به شکل مستطیل های کوچک به رنگ های قهوه ای ، خاکستری روشن ، کرم تیره دیده می شوند .
خازن غیر الکترولیت روی بردنکته قابل توجه و فرق خازن های الکترولیت در الکترونیک عمومی و بردهای گوشی ها در پایه های مثبت منفی آن است .
در الکترونیک عمومی پایه ای که نوار روی آن قرار دارد پایه منفی است اما در گوشی ها پایه مثبت این خازن ها دارای نوار است .

تمام خازن ها در نقشه های الکترونیکی با حرف C که مخفف Capacitor یا Capacitance می باشد نشان داده می شوند و ظرفیت آن ها فاراد ( F ) است و بصورت اعداد وحروف زیر نویس می باشند . یعنی :


چهل و ششمین خازن از بخش سوم دارای ظرفیت 100 پیکوفاراد یعنی 0.000000000100 فاراد است .

۱  نانو فاراد              ۱۰۰پیکوفاراد            2.3 پیکوفاراد


نحوه خواندن ظرفیت خازن های سرامیکی و عدسی :

 برای تلورانس 20% حرف M و تلورانس 10% حرف K و تلورانس 5% حرف J معرفی شده است.


(ضریب خطا , J:تعداد صفر, 3:رقم اول و دوم 22: ,خوانده نمی شود: 2A223J (2A
 
22x10 ̂ 3 PF ±  %5

*دقت شود عددی که خوانده می شود بر حسب پیکوفاراد ( PF ) است .403_40x1000pfدر مورد خازن های عدسی می تواند این عدد فقط دو رقم باشد ، به شکل روبرو:


 که این دو عدد ظرفیت خازن است بر حسب پیکوفاراد . یعنی 47 پیکوفاراد . در مورد خازن های الکترولیت روی آن ها ظرفیت قطعه نوشته می شود و علاوه بر آن میزان مجاز ولتاژی که قطعه می تواند تحمل کند نیز ثبت می گردد .

اگر روی خازن رقم اعشاری نوشته شده باشد ظرفیت خازن همان عدد بر حسب میکروفاراد می باشد.

مثال          0.022K ظرفیت خازن برابر است با 0.022 میکرو فاراد  با خطای  ۱۰ درصد
 

تست خازن

برای آزمایش خازن جهت سالم یا معیوب بودن آن ابتدا باید اتصالات آن را باز نموده تا دو سر خازن آزاد شود.سپس آن را دشارژ(تخلیه) نموده و به یکی از روش های زیر عمل شود. که روش دوم و سوم برای خازن های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش اول:آوومتر را روی قسمت اهم متر رنج(X1) یا (R*1) قرار گیرد و سیم های رابط آن به دو سر خازن متصل گردد. حالت هایی که اتفاق می افتد عبارتند از:

الف)عقربه اهم متر ابتدا سریع تا آخر صفحه مدرج(سمت راست صفحه) انحراف یافته سپس آهسته به سمت چپ صفحه مدرج برمی گردد.در این حالت خازن شارژ و دشارژ شده، نتیجتا سالم است.

ب)اگر عقربه پس از انحراف سریع به سمت چپ صفحه مدرج برنگردد و در همان سمت راست صفحه مدرج بایستد خازن از داخل اتصال کوتاه شده لذا باید تعویض گردد.

ج)اگر عقربه هیچگونه حرکتی نداشته باشد خازن از داخل قطع بوده لذا باید تعویض گردد.

روش دوم:دو سر خازن را چند بار به مدت خیلی کم به ولتاژ 220 شهر وصل نموده سپس آن را از برق جدا نموده دو سر آن را  توسط یک پیچ گوشتی اتصال کوتاه نمایید لذا حالت های زیر اتفاق می افتد:

الف)جرقه ناشی از اتصال، کم و رنگ آن سرخ است نتیجتا خازن خراب است.

ب)جرقه ناشی از اتصال، شدید و رنگ آبی دارد که دلیل سالم بودن خازن است.

روش سوم: دو سر خازن را چند بار و هر بار به مدت زمان خیلی کوتاه به ولتاژ برق شهر وصل نموده و سپس آن را از برق جدا و به دو سر آوومتر وصل کنید. البته باید آوومتر روی رنج ولتاژ مستقیم 1000 ولت باشد.اگر بار قابل ملاحظه ایی روی جوشن های خازن ذخیره شده باشد ولتاژ اندازه گیری شده بالا و خازن سالم است.

از آنجاییکه ولتاژ موثر برق شهر 220 ولت است حداکثر ولتاژی که روی خازن اعمال می شود برابر است با : اگر خازن خراب باشد، بار ذخیره شده روی جوشن های خازن خیلی کم و در نتیجه ولتاژ پایین است.سیم پیچ(سلف)

سلف که از جنس سیم با تعداد حلقه های مشخص تشکیل شده است المانی است که قادر است در خود انرژی الکتریکی ذخیره کند که این عمل توسط میدان الکترومغناطیسی صورت می گیرد و بیشترین کاربرد آن در ترانسفورماتور ها می باشد.و همچنین مانند خازن ها درفیلترها نیز ایفای نقش می کنند .

شکل زیر دو نمونه سیم پیچ با هسته های استوانه ای و مکعبی را نشان می دهد.

ترانسفورماتور ها که از خانواده ی سلف ها می باشند از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند:

الف) سیم پیچ: که از پیچاندن طول معینی از یک هادی با روکش عایق به دور یک پایه ی عایق شکل می گیرد.

ب) هسته:که درون سیم پیچ قرار می گیرد تا مسیر مناسبی برای میدان مغناطیسی فراهم آورد.

انتخاب جنس هسته بسته به میزان تلفات و فرکانس منبع اولیه ممکن است تغییر کند ولی معمولا جنس هسته ها را از آهن نرم و در مواردی از فریت ها (زغال) و گاهی از هوا انتخاب می کنند.

در فرکانس های زیاد (مثلا بیشتر از 50 مگا هرتز) به علت استفاده از سلف های با خود القایی کم  جنس هسته از هوا است ولی در سلف های با خودالقایی زیاد در صورتی که هسته از هوا باشد ابعاد سلف بزرگ می شود بنابراین به کار بردن یک هسته مناسب الزامی است.

در صفت الکترونیک معمولا" هسته ها را از جنس فریت ها می سازند.  شکل زیر تعدادی از فریت های اماده برای سلف ها و ترانسفورماتورها را نشان می دهد .

مشخصه های سلف:

الف) ضریب خود القای سیم پیچ L

ب) ضریب کیفیت یک سلف Q

ج) ماکزیمم فرکانس کار

الف) ضریب خودالقایی سلف (L): مهمترین مشخصه سلف، خود القایی آن است، و اینگونه تعریف می شود.

(زاویه بین راستای میدان)*(سطح مقطع حلقه های سلف)*(میدان مغناطیسی)=f

جریان عبوری از سلف/شار مغناطیسی ایجاد شده اطراف سیم پیچ=  L=f/I  ضریب خودالقایی

واحد L هانری است و واحدهای کوچک آن میلی هانری و میکروهانری هستند.

* عوامل موثر بر ضریب خودالقایی سیم پیچ

 • تعداد دور سیم پیچ در واحد طول
 • قطر سیم به کار رفته
 • قطر حلقه های سیم پیچ
 • طول سیم پیچ

ب) ضریب کیفیت یک سلف (Q): یک سلف با طول معین از یک سیم هادی ساخته می شود، بنابراین دارای مقاومت اهمی نیز هست بنابراین یک سلف واقعی از یک سلف ایده آل و یک مقاومت سری شده با آن مطابق شکل زیر تشکیل شده است.

طبق تعریف ضریب کیفیت یک سلف، نسبت به راکتانس سلف به مقاومت آن در یک فرکانس معین است یعنی:

در نتیجه هر قدر مقدار R را کاهش دهیم، ضریب کیفیت سلف زیادتر می شود که می توان این کار را علاوه بر کوچک کردن سیم پیچ و درنتیجه کوچک شدن R با بالا بردن فرکانس در مدار نیز انجام داد.

(افزایش ضریب کیفیت <==> افزایش فرکانس)

ج) ماکزیمم فرکانس کار: گفتیم با افزایش فرکانس می توان Q را افزایش داد ولی توجه داشته باشید که این کار مقاومت ظاهری سیم پیچ نیز افزایش می یابد

XL=2pfL

در عمل، افزایش مقاومت ظاهری سیم پیج یا همان امپدانس سلف، تا فرکانس مشخصی ادامه می یابد و یک حد فرکانس به بالا، سلف خواص دیگری از خود نشان می دهد مثلا ممکن است خاصیت خازنی در آن ظاهر شود که امپدانس آن کاهش یابد. شکل زیر منحنی امپدانس سلف برحسب فرکانس اعمال شده به آن را در حالت واقعی و ایده آل نشان می دهد.

 سیم پیچ ها انواع مختلف دارند که در زیر آن ها را می بینیم :
• سیم پیچ بدون هسته
• سیم پیچ با هسته غیر فلزی ( پلاستیکی )
• سیم پیچ با هسته فلزی ( چوک )
• سیم پیچ قابل تنظیم با دست
• سیم پیچ قابل تنظیم با پیچ گوشتی
روی برد گوشی ها سیم پیچ ها عموما به رنگ مشکی ، دو رنگ وبه شکل های مربعی و مستطیلی دیده می شوند و یا به شکل استوانه ای که تقریبا نسبت به سایر المان های روی برد بزرگ می باشند .     
سیم پیچ روی برد گوشی


تمامی سیم پیچ ها در نقشه های الکترونیکی با حرف L نمایش داده می شوند و واحد آن ها هانری (H ) می باشد که به صورت حروف و اعداد زیر نویس نمایش داده می شوند .

چهل و ششمین سیم پیچ از بخش 3 دارای ظرفیت 10 میلی هانری


ترانس : ترانس ها که خود تشکیل یافته از سیم پیچ ها هستند در واقع چند برابر کننده ولتاژ و یا جریان هستند . ترانس ها انواع مختلف دارند که در زیر از آنها یاد می شود :
1) ترانس با هسته غیر فلزی دارای یک خروجی و یک ورودی :
2) ترانس با هسته فلزی دارای یک ورودی و یک خروجی ( چوک رابط ) :
3) ترانس با یک ورودی و چند خروجی :
4) ترانس با چند ورودی و یک خروجی

ترانس ها نقش بسیار مهمی در تبدیل ولتاژ دارند و با داشتن دورهای مختلف می تواند باعث افزایش و یا کاهش ولتاژ شوند و یکی از نقش های مهم آن ها معمولا در آداپتورها مثل شارژرهای موبایل می باشد . روابط ترانس به صورت زیر است :


 
   منبع : /http://www.araku.ac.ir  
 
نوع مطلب : نیمه هادی ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:58 ق.ظ

Truly lots of amazing info.
canada drugs online canada pharmacies online prescriptions canada drugs online northwest pharmacies canadian pharmacy canadian pharmaceuticals online viagra canadiense legitimate canadian mail order pharmacies online pharmacy canada online pharmacies tech school
یکشنبه 2 تیر 1398 04:54 ب.ظ

Truly tons of useful data!
cialis per paypa look here cialis order on line we choice free trial of cialis cialis coupon deutschland cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne opinioni cialis generico price cialis best the best choice cialis woman cialis italia gratis
یکشنبه 2 تیر 1398 02:23 ق.ظ

Excellent tips. With thanks!
cost of cialis per pill tadalafil 10 mg cialis prices cialis coupon cialis dose 30mg only now cialis for sale in us cialis 5 mg cialis diario compra cialis prezzo di mercato look here cialis order on line
جمعه 31 خرداد 1398 05:09 ب.ظ

Superb tips. Many thanks.
cialis para que sirve cialis per paypa pastillas cialis y alcoho side effects for cialis cialis professional yohimbe cost of cialis cvs 200 cialis coupon cialis kaufen overnight cialis tadalafil costo in farmacia cialis
جمعه 31 خرداد 1398 01:37 ق.ظ

This is nicely put. !
no prescription cialis cheap cialis generico lilly cialis 30 day sample cialis professional yohimbe we recommend cialis best buy cialis diario compra cialis pills boards cialis dose 30mg cialis ahumada canadian drugs generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

Kudos. I enjoy this!
cialis uk next day enter site 20 mg cialis cost cialis manufacturer coupon cialis 30 day sample canada discount drugs cialis cialis 20mg prix en pharmacie recommended site cialis kanada brand cialis generic only best offers cialis use cialis prezzo al pubblico
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:26 ب.ظ

Many thanks, I value this.
can i take cialis and ecstasy cialis generico en mexico how much does a cialis cost miglior cialis generico cialis from canada weblink price cialis cialis 10mg prix pharmaci buy cialis online nz where cheapest cialis generic cialis pro
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:04 ب.ظ

Amazing quite a lot of terrific info.
cialis pas cher paris cialis dosage amounts prix de cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis alternative buy cialis online cialis price thailand miglior cialis generico where do you buy cialis cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:47 ق.ظ

Kudos. Loads of stuff!

cialis online nederland generic cialis pro acheter cialis kamagra cialis sans ordonnance we recommend cialis info generic for cialis venta de cialis canada cialis bula cialis 20 mg effectiveness no prescription cialis cheap
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:46 ق.ظ

Thanks! I enjoy it.
we choice free trial of cialis we like it cialis soft gel price cialis per pill cialis kaufen wo comprar cialis navarr enter site 20 mg cialis cost cialis pills price each cialis en 24 hora wow look it cialis mexico cialis online nederland
شنبه 25 خرداد 1398 12:42 ق.ظ

Nicely put, Thank you.
click now cialis from canada when will generic cialis be available cialis flussig cialis generico online cialis generico online cialis with 2 days delivery cialis qualitat cialis tadalafil online cialis 5 mg cialis 5 mg buy
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:56 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
estudios de cialis genricos cialis lilly tadalafi canadian discount cialis cialis prezzo di mercato il cialis quanto costa safe site to buy cialis online cialis generico lilly cheap cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis canadian drugs
شنبه 18 خرداد 1398 12:20 ق.ظ

Wonderful advice. Many thanks!
generic cialis in vietnam miglior cialis generico prix de cialis price cialis best fast cialis online cialis diario compra we choice free trial of cialis costo in farmacia cialis legalidad de comprar cialis cialis 20 mg best price
جمعه 6 اردیبهشت 1398 11:30 ب.ظ
スーパーコピーブランド帽子 激安通販サイト
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 07:39 ب.ظ
一番ブランドlive人気スーパーコピー服激安!ブランド服コピー14年新品ブランドコピー偽物!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 07:38 ب.ظ
ブランドコピーN級品販売通販スーパーコピーブランド激安専門店!
جمعه 30 فروردین 1398 11:02 ق.ظ
スーパーコピー財布の最高級品ブランドコピー財布を専門に取り扱うルイヴィトン財布コピー,シャネル財布コピー
چهارشنبه 21 فروردین 1398 10:31 ب.ظ

Lovely stuff. Many thanks.
drugs for sale deep web Canadian Pharmacy USA canadianpharmacyusa24h is it legal canada medications cheap canadian government approved pharmacies canadian pharmaceuticals reviews trust pharmacy canada reviews online pharmacies of canada canada online pharmacy buy vistagra usa
شنبه 17 فروردین 1398 07:52 ب.ظ
ブランドコピーバッグ、ブランドコピー激安キーケースなど取り扱っている ブランドコピー 通販 です。全国送料無料!
شنبه 10 فروردین 1398 01:37 ب.ظ
fjdhtsdwx levitra tadalafil viagra comparison http://cialissom.com cialis usa
[url=http://cialissom.com/]cialis usa[/url] quanto usare
tadalafil
جمعه 16 آذر 1397 03:42 ق.ظ

With thanks, Useful stuff.
we like it safe cheap cialis cialis kamagra levitra cialis 100 mg 30 tablet cialis flussig recommended site cialis kanada wow cialis tadalafil 100mg look here cialis order on line buying cialis in colombia what is cialis buy cialis online nz
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:20 ق.ظ

Very good forum posts, Cheers.
cialis generico postepay viagra vs cialis vs levitra cialis generico lilly dosagem ideal cialis cialis patent expiration american pharmacy cialis recommended site cialis kanada generic cialis in vietnam cost of cialis cvs buy cheap cialis in uk
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:04 ب.ظ

Awesome info. Cheers.
cialis for daily use 200 cialis coupon buy cialis sample pack cialis professional yohimbe cialis 50 mg soft tab canada discount drugs cialis cialis 05 cialis pas cher paris cialis 20 mg best price price cialis per pill
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:36 ق.ظ

You actually said this effectively!
dose size of cialis prezzo cialis a buon mercato we like it safe cheap cialis generic for cialis how does cialis work no prescription cialis cheap warnings for cialis cialis baratos compran uk cialis efficacit 200 cialis coupon
سه شنبه 13 آذر 1397 03:12 ق.ظ

Truly a good deal of terrific facts.
cialis for daily use buy original cialis cialis 5mg prix tadalafil 20 mg cialis generic tadalafil buy cost of cialis cvs buy cialis online legal achat cialis en europe cialis rezeptfrei how do cialis pills work
دوشنبه 12 آذر 1397 02:07 ب.ظ

Incredible lots of fantastic tips!
cialis y deporte cialis para que sirve buy cialis cheap 10 mg wow look it cialis mexico cialis flussig cialis for sale south africa callus cialis online holland cialis 5 mg cialis arginine interactio
دوشنبه 12 آذر 1397 02:54 ق.ظ

Appreciate it! Numerous write ups!

cialis cipla best buy comprar cialis navarr how much does a cialis cost cialis 20 mg cut in half generic cialis review uk cialis tablets australia cialis tadalafil sublingual cialis online cialis vs viagra overnight cialis tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 02:13 ب.ظ

Many thanks! A lot of data.

cialis online napol tesco price cialis cialis 20 mg tadalafil 5mg cialis generico postepay india cialis 100mg cost cialis generic tadalafil buy cialis daily dose generic tadalafil 10 mg cialis 20mg
شنبه 10 آذر 1397 02:13 ق.ظ

Thank you. An abundance of knowledge!

get cheap cialis look here cialis cheap canada callus we recommend cialis info cialis et insomni cialis 200 dollar savings card prescription doctor cialis cialis vs viagra cialis online holland the best site cialis tablets
جمعه 9 آذر 1397 02:53 ب.ظ

Truly plenty of beneficial information!
cialis 10 doctissimo buy cialis online interactions for cialis cialis generisches kanada where cheapest cialis only best offers cialis use cialis rezeptfrei cialis for sale south africa comprar cialis 10 espa241a cialis baratos compran uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
پخش زنده حرم