تبلیغات
الکترونیک-میکروکنترلر-روباتیک - خازن و سلف
 
الکترونیک-میکروکنترلر-روباتیک
دنیای شگفت انگیز الکترونیک
درباره وبلاگ


به نام خداوندی که انسان را آفرید تا نشانه ای از خودش باشد در روی زمین و به اوحکمت آموخت تا دستگیر همدیگر باشند و به کمال برسند.
باسلام به شما جویندگان راه علم و حقیقت
مدتی بود که به فکر راه اندازی وبلاگی در مورد برق (الکترونیک) بودم که فرصتی پیش آمد تا با همکاری دوست عزیزم این وبلاگ رو راه اندازی کنیم،در اینجا قصد داریم با عنایت خدا مطالبی که مورد نیاز عاشقان و دوست داران به رشته برق (الکترونیک) است رو ارائه کنیم.نظرات شما درموردمطالب مارابه هرچه بهترکردن وبلاگ کمک میکند.
***ما جوانان به یاری خدا ایران اسلامی را خواهیم ساخت،می شود،می توانیم***

مدیر وبلاگ : Electronics
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را چگونه ارزیابی میکنید؟
شنبه 3 دی 1390 :: نویسنده : Electronics
-

خازن المانی است که انرژی الکنریکی را در خود ذخیره می کند و ساختمان آن از دو قسمت تشکیل شده است.

الف)صفحات هادی: که به آن جوشن نیز می گویند. معمولا از ورقه های نازک از جنس آلومینیوم، روی یا نقره ساخته می شوند.

ب)عایق بین صفحات هادی: که به آن دی الکتریک نیز گفته می شود.معمولا خازن ها از نظر نوع دی الکتریک به کار رفته در ساختمان آنها نام گذاری و تقسیم بندی می شوند.

شکل زیر انواع قرار گرفتن صفحات هادی مقابل یکدیگر و شکل خازن را نشان می دهد.

 

مشخصات خازن:

 • ظرفیت خازن
 • ولتاژ کار ماکزیمم
 • ضریب حرارتی خازن
 • حداکثر فرکانس کار
 • ضریب تلفات خازن

ظرفیت خازن:نسبت بار الکتریکی ذخیره شده در خازن به ولتاژ آن را ظرفیت خازن می نامند و رابطه   بیانگر آن است که مقدار ظرفیت خازن فقط به مشخصات فیزیکی از قبیل اندازه و فاصله صفحات و جنس دی الکتریک وابسته بوده و بر حسب فاراد(F) بیان می شود.

ولتاژ کار ماکزیمم: این ولتاژ که معمولا روی بدنه خازن به همراه ظرفیت خازن نوشته می شود، ولتاژی است که به دو سر خازن اعمال می شود بدون اینکه دی الکتریک میان صفحات یونیزه شود و بطوری که خازن بتواند در شرایط عادی کار کند که مقدار آن به فاصله صفحات و جنس دی الکتریک وابسته است.

از طرفی به مقدار ولتاژ ماکزیمم که به ضخامت دی ا لکتریک و جنس آن بستگی دارد استحکام دی الکتریک نیز گفته می شود.

معمولا استحکام دی الکتریک را بر حسب ولت بر میکرومتر بیان می کنند. جدول زیر ضریب ثابت دی الکتریک و استحکام چند عایق دی الکتریک مشخص شده است.

نوع عایق

K(ضریب دی الکتریک)

استحکام دی الکتریک(V/um)

هوا 1 3
پارافین

2.2-2

30-15
کاغذ خشک 3.5-2.3 9-6
فیبر 5-3.5 11-4
شیشه 10-5.5 10-4
میکا 8-5.5 80

 ضریب حرارتی:وابستگی ظرفیت خازن به حرارت را ضریب حرارتی خازن می گویند.

حداکثر فرکانس کار:از آنجا که خازن در مدارهای متناوب از خود مقاومت ظاهری نشان می دهد(که آن را با xc  معرفی می کنند) این مقاومت ظاهری با فرکانس را بطه عکس دارد. 

 

 در نتیجه تا جایی که با افزایش فرکانس این امپدانس روند کاهشی داشته باشد خازن درست کار می کند ولی از یک فرکانس مشخص به بالا تغییر خاصیت می دهد،به این حد فرکانسی، حداکثر فرکانس کار خازن می گویند.

ضریب تلفات خازن:ضریب تلفات خازن به صورت رابطه زیر تعریف می شود 

   

R مقاومت اهمی صفحات خازن، C ظرفیت آن و f فرکانس منبع است.             

انواع خازن ها

 • خازن ثابت

بدون قطبیت 

دارای قطبیت(الکترولیتی)  

خازن متغییر

خازن های بدون قطبیت:این خازن ها در انواع مختلف

خازن های کاغذی

خازن های سرامیکی

خازن های عدسی

خازن تانتالیومی

خازن میکا

خازن روغنی

وغیره می باشد.

خازن های کاغذی: دی الکتریک این نوع خازن ها از یک صفحه نازک کاغذ متخلخل تشکیل شده است که یک دی الکتریک مناسب درون آ ن تزریق می شود. جوشن های این نوع خازن نیز معمولا از جنس آلومینیوم است.این خازن ها دارای ابعاد فیزیکی بزرگی بوده و غالبا دارای ولتاژ کار بالایی می باشند.

خازن های سرامیکی:این نوع خازن ها معمولا دارای روکش سرامیکی می باشند و در ولتاژهای بالا کار می کنند و همچنین در مدار های با فرکانس زیاد از این نوع خازن ها استفاده می نمایند.ظرفیت این خازن ها معمولا بین 100PF تا 0.1uF می باشند.

شکل زیر نمونه هایی از خازن های بدون قطبیت را نشان می دهد.

  

 

خازن های دارای قطبیت(الکترولیتی): در میان خازن ها بیشترین ظرفیت را خازن های الکترولیتی دارند.ظرفیت زیاد این خازن ها، ناشی از به کار بردن یک لایه دی الکتریک نازک به ضخامت تقریبی یک نانومتر است.چنین لایه ای عملا به وسیله اکسیداسیون آندی یک فلز مناسب تهیه شده و میان صفحات خازن قرار می گیرد و به خاطر همین ضخامت کم لایه دی الکتریک و نزدیک شدن صفحات خازن به یکدیگر، دارای ولتاژ کار کمی می باشد.

خازن های الکترولیتی اکثرا قطبی بوده و دارای کاتد و آند هستند بنابراین هنگام استفاده از آن، پایه های خازن اشتباه وصل نشود. در غیر این صورت واکنش های الکتروشیمیایی درون خازن اتفاق می افتد که باعث معیوب شدن می گردد.

شکل زیر نمونه هایی از خازن دی الکتریک را نشان می دهد.

خازن های الکترولیتی با توجه به مواد دی الکتریک در انواع مختلف ساخته می شوند که هر کدام با توجه به مواد به کار برده شده در آنها دارای مشخصات خاصی هستند.

خازن های متغیر: با تغیر سه عامل می توان ظرفیت خازن را تغیر داد.

فاصله صفحات

سطح مقطع صفحات

نوع دی الکتریک

رایج ترین روش ساخت خازن های متغیر، تغیر سطح مقطع صفحات است.شکل زیر یک نمونه خازن متغیر را نشان می دهد که شامل یک دسته صفحه ثابت و متحرک می باشدکه تمام صفحات متغیر به محور چرخان متصل می باشد و با چرخاندن محور می توان صفحات متحرک را درون صفحات ثابت قرار داد و بدین ترتیب سطح موثر صفحات خازن و ظرفیت آن را افزایش داد. ماکزیمم چرخش محور در خازن های متغیر 180 درجه است.

روش دیگری که جهت ساخت خازن متغیر از آن استفاده می شود و بیشتر در سنسورهای خیلی حساس کاربرد دارد روش تغیر دی الکتریک است.به عنوان مثال در سنسور های حساس به گاز شیمیایی و یا دود حاصل از آتش سوزی که باعث تغیر ظرفیت خازن شده و فرمان به صدا در آمدن آژیر خطر و یا فرمان عملیاتی را به سیستم ها می دهند. 

نحوه خواندن مقدار ظرفیت خازن:

امروزه سازندگان مختلف، روی خازن های ساخته شده ظرفیت آنرا می نویسند و فقط روی بعضی از خازن ها مثل خازن عدسی، به جای نوشتن مستقیم ظرفیت یک عدد سه رقمی را ذکر می کنند. که اگر دو رقم اول را در کنار هم بنویسیم و به مقدار عدد سوم (عدد سمت راست) در جلوی آن ، صفر قرار دهیم، عدد بدست آمده ظرفیت خازن بر حسب پیکو فاراد(PF) می باشد . به عنوان مثال اگر بر روی خازنی عدد 473 نوشته شده باشد ظرفیت آن برابر است با C=47000PF یعنی ظرفیت این خازن 0.047uF است.

و چنانچه بر روی بعضی از خازن ها نوار های رنگی کشیده شده باشد می توانیم از روش خواندن مقاومت های رنگی استفاده نماییم ولی عدد حاصل بر حسب پیکو فاراد خوانده می شود.(که این روش جهت کدگذاری خازن ها دیگر رایج نیست) 

در برد گوشی ها خازن های الکترولیت به شکل مستطیل که یک طرف آن نوار دارد و عموما به رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی و یا مشکی دیده می شوند .            
خازن های الکترولیت روی برد گوشیو خازن های غیر الکترولیت به شکل مستطیل های کوچک به رنگ های قهوه ای ، خاکستری روشن ، کرم تیره دیده می شوند .
خازن غیر الکترولیت روی بردنکته قابل توجه و فرق خازن های الکترولیت در الکترونیک عمومی و بردهای گوشی ها در پایه های مثبت منفی آن است .
در الکترونیک عمومی پایه ای که نوار روی آن قرار دارد پایه منفی است اما در گوشی ها پایه مثبت این خازن ها دارای نوار است .

تمام خازن ها در نقشه های الکترونیکی با حرف C که مخفف Capacitor یا Capacitance می باشد نشان داده می شوند و ظرفیت آن ها فاراد ( F ) است و بصورت اعداد وحروف زیر نویس می باشند . یعنی :


چهل و ششمین خازن از بخش سوم دارای ظرفیت 100 پیکوفاراد یعنی 0.000000000100 فاراد است .

۱  نانو فاراد              ۱۰۰پیکوفاراد            2.3 پیکوفاراد


نحوه خواندن ظرفیت خازن های سرامیکی و عدسی :

 برای تلورانس 20% حرف M و تلورانس 10% حرف K و تلورانس 5% حرف J معرفی شده است.


(ضریب خطا , J:تعداد صفر, 3:رقم اول و دوم 22: ,خوانده نمی شود: 2A223J (2A
 
22x10 ̂ 3 PF ±  %5

*دقت شود عددی که خوانده می شود بر حسب پیکوفاراد ( PF ) است .403_40x1000pfدر مورد خازن های عدسی می تواند این عدد فقط دو رقم باشد ، به شکل روبرو:


 که این دو عدد ظرفیت خازن است بر حسب پیکوفاراد . یعنی 47 پیکوفاراد . در مورد خازن های الکترولیت روی آن ها ظرفیت قطعه نوشته می شود و علاوه بر آن میزان مجاز ولتاژی که قطعه می تواند تحمل کند نیز ثبت می گردد .

اگر روی خازن رقم اعشاری نوشته شده باشد ظرفیت خازن همان عدد بر حسب میکروفاراد می باشد.

مثال          0.022K ظرفیت خازن برابر است با 0.022 میکرو فاراد  با خطای  ۱۰ درصد
 

تست خازن

برای آزمایش خازن جهت سالم یا معیوب بودن آن ابتدا باید اتصالات آن را باز نموده تا دو سر خازن آزاد شود.سپس آن را دشارژ(تخلیه) نموده و به یکی از روش های زیر عمل شود. که روش دوم و سوم برای خازن های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش اول:آوومتر را روی قسمت اهم متر رنج(X1) یا (R*1) قرار گیرد و سیم های رابط آن به دو سر خازن متصل گردد. حالت هایی که اتفاق می افتد عبارتند از:

الف)عقربه اهم متر ابتدا سریع تا آخر صفحه مدرج(سمت راست صفحه) انحراف یافته سپس آهسته به سمت چپ صفحه مدرج برمی گردد.در این حالت خازن شارژ و دشارژ شده، نتیجتا سالم است.

ب)اگر عقربه پس از انحراف سریع به سمت چپ صفحه مدرج برنگردد و در همان سمت راست صفحه مدرج بایستد خازن از داخل اتصال کوتاه شده لذا باید تعویض گردد.

ج)اگر عقربه هیچگونه حرکتی نداشته باشد خازن از داخل قطع بوده لذا باید تعویض گردد.

روش دوم:دو سر خازن را چند بار به مدت خیلی کم به ولتاژ 220 شهر وصل نموده سپس آن را از برق جدا نموده دو سر آن را  توسط یک پیچ گوشتی اتصال کوتاه نمایید لذا حالت های زیر اتفاق می افتد:

الف)جرقه ناشی از اتصال، کم و رنگ آن سرخ است نتیجتا خازن خراب است.

ب)جرقه ناشی از اتصال، شدید و رنگ آبی دارد که دلیل سالم بودن خازن است.

روش سوم: دو سر خازن را چند بار و هر بار به مدت زمان خیلی کوتاه به ولتاژ برق شهر وصل نموده و سپس آن را از برق جدا و به دو سر آوومتر وصل کنید. البته باید آوومتر روی رنج ولتاژ مستقیم 1000 ولت باشد.اگر بار قابل ملاحظه ایی روی جوشن های خازن ذخیره شده باشد ولتاژ اندازه گیری شده بالا و خازن سالم است.

از آنجاییکه ولتاژ موثر برق شهر 220 ولت است حداکثر ولتاژی که روی خازن اعمال می شود برابر است با : اگر خازن خراب باشد، بار ذخیره شده روی جوشن های خازن خیلی کم و در نتیجه ولتاژ پایین است.سیم پیچ(سلف)

سلف که از جنس سیم با تعداد حلقه های مشخص تشکیل شده است المانی است که قادر است در خود انرژی الکتریکی ذخیره کند که این عمل توسط میدان الکترومغناطیسی صورت می گیرد و بیشترین کاربرد آن در ترانسفورماتور ها می باشد.و همچنین مانند خازن ها درفیلترها نیز ایفای نقش می کنند .

شکل زیر دو نمونه سیم پیچ با هسته های استوانه ای و مکعبی را نشان می دهد.

ترانسفورماتور ها که از خانواده ی سلف ها می باشند از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند:

الف) سیم پیچ: که از پیچاندن طول معینی از یک هادی با روکش عایق به دور یک پایه ی عایق شکل می گیرد.

ب) هسته:که درون سیم پیچ قرار می گیرد تا مسیر مناسبی برای میدان مغناطیسی فراهم آورد.

انتخاب جنس هسته بسته به میزان تلفات و فرکانس منبع اولیه ممکن است تغییر کند ولی معمولا جنس هسته ها را از آهن نرم و در مواردی از فریت ها (زغال) و گاهی از هوا انتخاب می کنند.

در فرکانس های زیاد (مثلا بیشتر از 50 مگا هرتز) به علت استفاده از سلف های با خود القایی کم  جنس هسته از هوا است ولی در سلف های با خودالقایی زیاد در صورتی که هسته از هوا باشد ابعاد سلف بزرگ می شود بنابراین به کار بردن یک هسته مناسب الزامی است.

در صفت الکترونیک معمولا" هسته ها را از جنس فریت ها می سازند.  شکل زیر تعدادی از فریت های اماده برای سلف ها و ترانسفورماتورها را نشان می دهد .

مشخصه های سلف:

الف) ضریب خود القای سیم پیچ L

ب) ضریب کیفیت یک سلف Q

ج) ماکزیمم فرکانس کار

الف) ضریب خودالقایی سلف (L): مهمترین مشخصه سلف، خود القایی آن است، و اینگونه تعریف می شود.

(زاویه بین راستای میدان)*(سطح مقطع حلقه های سلف)*(میدان مغناطیسی)=f

جریان عبوری از سلف/شار مغناطیسی ایجاد شده اطراف سیم پیچ=  L=f/I  ضریب خودالقایی

واحد L هانری است و واحدهای کوچک آن میلی هانری و میکروهانری هستند.

* عوامل موثر بر ضریب خودالقایی سیم پیچ

 • تعداد دور سیم پیچ در واحد طول
 • قطر سیم به کار رفته
 • قطر حلقه های سیم پیچ
 • طول سیم پیچ

ب) ضریب کیفیت یک سلف (Q): یک سلف با طول معین از یک سیم هادی ساخته می شود، بنابراین دارای مقاومت اهمی نیز هست بنابراین یک سلف واقعی از یک سلف ایده آل و یک مقاومت سری شده با آن مطابق شکل زیر تشکیل شده است.

طبق تعریف ضریب کیفیت یک سلف، نسبت به راکتانس سلف به مقاومت آن در یک فرکانس معین است یعنی:

در نتیجه هر قدر مقدار R را کاهش دهیم، ضریب کیفیت سلف زیادتر می شود که می توان این کار را علاوه بر کوچک کردن سیم پیچ و درنتیجه کوچک شدن R با بالا بردن فرکانس در مدار نیز انجام داد.

(افزایش ضریب کیفیت <==> افزایش فرکانس)

ج) ماکزیمم فرکانس کار: گفتیم با افزایش فرکانس می توان Q را افزایش داد ولی توجه داشته باشید که این کار مقاومت ظاهری سیم پیچ نیز افزایش می یابد

XL=2pfL

در عمل، افزایش مقاومت ظاهری سیم پیج یا همان امپدانس سلف، تا فرکانس مشخصی ادامه می یابد و یک حد فرکانس به بالا، سلف خواص دیگری از خود نشان می دهد مثلا ممکن است خاصیت خازنی در آن ظاهر شود که امپدانس آن کاهش یابد. شکل زیر منحنی امپدانس سلف برحسب فرکانس اعمال شده به آن را در حالت واقعی و ایده آل نشان می دهد.

 سیم پیچ ها انواع مختلف دارند که در زیر آن ها را می بینیم :
• سیم پیچ بدون هسته
• سیم پیچ با هسته غیر فلزی ( پلاستیکی )
• سیم پیچ با هسته فلزی ( چوک )
• سیم پیچ قابل تنظیم با دست
• سیم پیچ قابل تنظیم با پیچ گوشتی
روی برد گوشی ها سیم پیچ ها عموما به رنگ مشکی ، دو رنگ وبه شکل های مربعی و مستطیلی دیده می شوند و یا به شکل استوانه ای که تقریبا نسبت به سایر المان های روی برد بزرگ می باشند .     
سیم پیچ روی برد گوشی


تمامی سیم پیچ ها در نقشه های الکترونیکی با حرف L نمایش داده می شوند و واحد آن ها هانری (H ) می باشد که به صورت حروف و اعداد زیر نویس نمایش داده می شوند .

چهل و ششمین سیم پیچ از بخش 3 دارای ظرفیت 10 میلی هانری


ترانس : ترانس ها که خود تشکیل یافته از سیم پیچ ها هستند در واقع چند برابر کننده ولتاژ و یا جریان هستند . ترانس ها انواع مختلف دارند که در زیر از آنها یاد می شود :
1) ترانس با هسته غیر فلزی دارای یک خروجی و یک ورودی :
2) ترانس با هسته فلزی دارای یک ورودی و یک خروجی ( چوک رابط ) :
3) ترانس با یک ورودی و چند خروجی :
4) ترانس با چند ورودی و یک خروجی

ترانس ها نقش بسیار مهمی در تبدیل ولتاژ دارند و با داشتن دورهای مختلف می تواند باعث افزایش و یا کاهش ولتاژ شوند و یکی از نقش های مهم آن ها معمولا در آداپتورها مثل شارژرهای موبایل می باشد . روابط ترانس به صورت زیر است :


 
   منبع : /http://www.araku.ac.ir  
 
نوع مطلب : نیمه هادی ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:14 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
vardenafil 20mg buy levitra 20 mg vardenafil levitra without a doctor prescription buy generic levitra buy 10 mg levitra buy levitra 20 mg levitra prices levitra prices levitra 10 mg prezzo
یکشنبه 8 مهر 1397 06:42 ق.ظ

Thanks, Good stuff.
cialis 50 mg soft tab sialis cialis 5 effetti collaterali cialis coupons printable generic cialis 20mg uk pastillas cialis y alcoho cialis 20mg preis cf price cialis best prezzo di cialis in bulgaria only best offers cialis use
شنبه 7 مهر 1397 05:53 ق.ظ

Thanks! I appreciate this!
wow cialis tadalafil 100mg cialis farmacias guadalajara the best choice cialis woman cialis lilly tadalafi tesco price cialis cialis savings card generic cialis tadalafil when will generic cialis be available rx cialis para comprar cialis uk
شنبه 31 شهریور 1397 08:28 ب.ظ

Awesome write ups, With thanks!
how safe are canadian online pharmacies drugstore online drugstore online india canadian pharcharmy online24 canadian drugstore online pharmacies of canada northwestpharmacy canadian rx world pharmacy candida viagra most reliable canadian pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:39 ب.ظ

Appreciate it! Plenty of content.

cialis per paypa discount cialis buy name brand cialis on line cialis sicuro in linea tadalafil 20 mg precios de cialis generico comprar cialis navarr rx cialis para comprar cilas buy name brand cialis on line
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:37 ب.ظ

Well voiced indeed. !
cialis 5 mg para diabeticos cialis e hiv cialis pills boards chinese cialis 50 mg low dose cialis blood pressure canadian cialis we like it cialis soft gel cialis super kamagra cialis 05 venta cialis en espaa
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:46 ب.ظ

Thanks. Plenty of postings.

canadian drug store online drug store drugstore online shopping canadian prescriptions online serc 24 mg reputable canadian prescriptions online north west pharmacy canada cialis canadian pharmacy canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmacycanadian pharmacy canadian drugs
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:19 ق.ظ

Beneficial advice. With thanks.
where can you buy viagra buy levitra viagra where can i buy cheap viagra canadian pharmacy buy viagra from canada viagra at pharmacy buy generic viagra online online viagra without prescription best place to buy generic viagra buy viagra cheaply
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:36 ب.ظ

Whoa many of superb facts!
cialis online napol generic cialis 20mg tablets tadalafil generic canada discount drugs cialis prices for cialis 50mg cialis professional from usa cialis cuantos mg hay cialis dose 30mg generic cialis tadalafil cialis rckenschmerzen
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:25 ق.ظ

Incredible plenty of wonderful information.
uk cheap viagra sildenafil uk uk online pharmacy viagra where to buy viagra without prescription buy viagra online cheap uk canadian viagra online purchase viagra online how can you buy viagra order viagra viagra online pharmacy viagra
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:36 ق.ظ

Regards, Ample material!

we use it 50 mg cialis dose achat cialis en itali we use it cialis online store tadalafil 20mg buy cialis online nz no prescription cialis cheap order a sample of cialis we use it 50 mg cialis dose generic cialis 20mg tablets generic cialis review uk
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:24 ق.ظ

You've made your point.
dose size of cialis 40 mg cialis what if i take import cialis click now buy cialis brand generic cialis warnings for cialis cialis rckenschmerzen cialis kaufen wo weblink price cialis recommended site cialis kanada
جمعه 7 اردیبهشت 1397 09:04 ب.ظ

Thank you! An abundance of facts.

cialis official site rx cialis para comprar click now buy cialis brand cialis cipla best buy how do cialis pills work cialis pas cher paris cialis online deutschland cialis 5mg prix enter site 20 mg cialis cost il cialis quanto costa
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:39 ق.ظ

Appreciate it, Plenty of write ups.

buy viagra online with paypal get a prescription for viagra online can you buy viagra at cvs buy viagra internet get viagra uk order pharmacy online sildenafil price uk tadalafil viagra to buy where can i buy viagra over the counter
جمعه 3 فروردین 1397 11:40 ب.ظ

Seriously quite a lot of awesome knowledge!
cialis 20 mg cut in half purchase once a day cialis opinioni cialis generico brand cialis nl viagra or cialis cialis cuantos mg hay free generic cialis canadian discount cialis cialis prezzo al pubblico purchasing cialis on the internet
دوشنبه 28 اسفند 1396 05:18 ق.ظ

Appreciate it, Numerous material.

cialis prezzo in linea basso cialis 20mg prix en pharmacie interactions for cialis cialis 30 day trial coupon free generic cialis generic cialis pill online wow look it cialis mexico order a sample of cialis cialis daily dose generic cialis 5 mg scheda tecnica
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:07 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know a
lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home
a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
A fantastic read. I will certainly be back.
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:38 ب.ظ
There's certainly a lot to know about this issue.
I really like all the points you've made.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:42 ق.ظ
Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted
to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.

After all I'll be subscribing on your feed and I hope you write again very soon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
پخش زنده حرم